- 2015-10-13
- Kategória Blog Látnivalók
- Tags:
A Természettudományi Múzeum kincsei
Egy fedél alatt múlt és jelen. De mekkora múlt és micsoda jelen. Egy közel harmincezer-éves alkotás hatott a mára és ihlette meg a giccs koronázatlan királyát, korunk művészvilágának egyik legkeresettebb és legvitatottabb figuráját.
Kissé amorf és felettébb gömbölyded, olyan, mint sok-sok csillogó lufi összegyúrva. Csak ez nem repül, nem száll a magasba. A földhöz szögezve, narancsba burkolózva, összekulcsolt kézzel csodálóit várja.
A Balloon Venus (orange) Jeff Koons alkotása. Azé az ismert és felkapott amerikai művészé, kinek műveit dollármilliókra árazta be a művészeti piac (Két éve a Ballon dog –orange- alkotása 58,4 millió dollárért kelt el). Cicolina egykori férje befutott művész. Sokak által vitatott stílusa és alkotásainak piaci ára épp elegendő ahhoz, hogy hírverést csapjon a Bécsi Természettudományi Múzeum új projektjéhez.
Korunk egyik legfelkapottabb szupersztárját az eredeti, igencsak parányi vénusz annyira megihlette, hogy első találkozásuk, 1985 óta, több színben is megalkotta. Ide most csak egyet hozott el, a narancsosat. Ez az eredeti, amelyről mintázta.
Ez a parányi szobrocska lesz Bécs Mona Lisája, közölte meghatottan a múzeum igazgatója. De hát mi olyan nagy ebben az apróságban? A hölgy meglehetősen éltes, és termetre sem éppen fényes, bár nőről lévén szó, sem korát, sem méretét firtatni nem illő, a Willendorfi vénusz mégis kivételt képez, benne épp e kettő érdekes és értékes.
A csupán 11,1 centiméteres dáma, a nőiesség és a termékenység örök érvényű szimbóluma 29.500 éves. Elérkezett az idő, hogy ez az értékes és egyedülálló lelet külön teremben kapjon helyet, vitrinbe zárva, megvilágítva.
A múzeumhoz 45 éve nem nyúltak, és ha már egyszer belefogtak, önálló kiállító termet alakítottak ki a Krisztus előtti negyedik századból származó aranyból készült tárgyaknak is, melyeket most tettek először közszemlére ki.
Ennyi szépség megállásra késztet. Az emeleten hangulatos kávézó fogadja a pihenni vágyó vendéget, mi másra, mint stílusosan egy Mária Terézia kávéra (narancslikőrrel megbolondított kávé, tejszínhabbal a tetején, 5,20-ért).
A természettudományi gyűjteményt, mely a világ egyik legnagyobbika, a császárnő férje, Lotharingiai Ferenc alapította, több mint 250 éve. (Kávét mégsem neveztek el róla.)
Persze van itt más is, fekete például 2,70-ért, finom sütemények, bécsi reggeli, és kétféle menü. No és páratlan atmoszféra, kinézve az ablakon pedig fenséges panoráma. És maga Mária Terézia.
Fotó: saját
Ha tetszett a poszt, csatlakozzon a Bécsi fekete Facebook közösségéhez: itt