- 2018-01-05
- Kategória Kult
- Tags:
Világkörüli utazás egy belépőjegy árán
Afrika, Ázsia, Amerika. Mind itt van a tarsolyunkban. Képek, tárgyak formájában. Kedvcsináló a világ kultúráihoz. Vagy egy izgalmas utazáshoz. Lássuk, hogy fest belülről a Világmúzeum.
Körbe járni a világot, meglátogatni mind a 196 országot sokak vágya. Tegyük hozzá, inkább elérhetetlen, mint reális álma. Nemrég nyílt meg Bécsben a világ egyik legjelentősebb néprajzi múzeuma.
Mérhetetlen mennyiségű tárgy, melyet a több éves átépítést követően a nagyközönség újra lát. Az egykori etnológiai múzeum megújult, átépítették, tárlatait újraszervezték, és új névvel is illették. A frissen festett falak illata hatja át a termeket, fényesen csillognak a felpolírozott, grandiózus márványoszlopok. Lenyűgöző a Neue Burg aulájának látványa.
Egy hely, ahol képet kapunk a világról, bepillantást nyerünk távoli népek kultúrájába, úgy, hogy Bécset el sem kell, hagyjuk. Elég csupán annyi, hogy a múzeum kapuján besétálunk. Világmúzeum. Milyen nagyzolósan hangzik, pedig ha figyelmesen végignézzük a tárlatot, szinte az egész földkerekséget bejárjuk.
A több ezer kiállított tárgy, egészen pontosan 2500 négyzetméteren, 14 teremben 3127 darab van jelen, ízelítő csupán, a többi, közel 200 ezer darab, egyelőre ott porosodik a Művészettörténeti Múzeum titkos raktárában. A látogatók jelenleg a kincsek alig 2%-át tekinthetik meg. Ez is épp elég a szemnek.
Hogy honnan ez a világ minden tájáról idehordott kincses bányának is beillő, értékesebbnél értékesebb portéka, mely messzi földön élő népek hagyatéka? A Habsburgok gyűjtötték össze hosszú évtizedes uralkodásuk folyamán. Képek, vázák, antik tárgyak, szobrok, szekrények, fejdíszek, más és más kultúrákból eredőek.
A legszenvedélyesebb gyűjtők hírében III. Frigyes császár és Ferenc Ferdinánd álltak. Ők különösen sokat utaztak és barangolásaik során szinte megszállottan minden nekik tetsző és értékkel bíró kurrens tárgyat hazahordtak. Ha jól számoltak a szakértők, 14 ezer tárgy megléte nekik köszönhető.
Az egyik legbecsesebb, melyre éppen II. Rudolf lelt, a Mexikóból idekerült, 16. századbeli Penacho ómexikói tolldísz, mely ilyen formában az egyetlen, mely megmaradt az emberiség történetében.
Ha pedig a legfelső emeletre is felkapaszkodunk, a lovagi korba csöppenünk. A Császári Fegyvertár (Hofjagdund Rüstkammer) páncélos lovagjai teljes menetdíszben fogadnak, karddal, szablyával, lóval, vagy gyalogosan. Ott jártamkor a gyerekek élvezettel nézték az ember nagyságú vitézeket.
Három éven át terveztek, szanáltak, átépítettek, mire a felújítási munkálatoknak vége lett. Közben mindez jó sok pénzt is felemésztett. Több mint 20 millió euróra rúgnak a költségek. A múzeum megtekintése időigényes, audio-guide-dal különösen érdekes.
Fotó: saját
Ha tetszett a poszt, csatlakozzon a Bécsi fekete Facebook közösségéhez: itt