- 2016-04-22
- Kategória Blog Látnivalók
- Tags:
Wagner Bécsben
Nem a zeneszerző, Richard, hanem az építész, Ottó nyomába eredünk. Nincs közük egymáshoz, hacsak nem az, hogy mindketten maradandót alkottak. Otto Bécs arcát és hangulatát meghatározó épületeket hagyott hátra, ezeknek jártam utána.
Azt mondják, létezik tipikus Otto Wagner stílus. Kísérletezgetés után jutott arra, hogy jellegzetes kézjegyét a város épületein hagyja. A szecesszió nagymestere a funkcionalitás jegyében síkfelületeket díszített és tett egyedivé, rá jellemzővé. Több épület őrzi zseniális tehetségét. Ezekből a 4-es metró mentén elterülőket kaptam lencsevégre, hogy ha arra járunk, ne menjünk el tudatlanul mellettük.
Az Osztrák Postatakarékpénztár épülete
„Szöges doboz”. Ezzel a becenévvel illetik a bécsiek az Osztrák Postatakarékpénztár épületét, melynek teljes nevét valamilyen rejtélyes okból lespórolták. Építészeti jelentőségét többi között az adja, hogy Wagner újszerű anyagot és technikát alkalmazott rajta. A külső falainak burkolatát például fémszegecsekkel rögzítette, mely nagyon különlegessé tette. Ma, többi között, az építész múzeuma is megtalálható benne.
Megközelítés: U4 metró, Stadtpark megálló
Belépő felnőtteknek: 6 euró
Nyitva: hétfő-péntek, 10.00 – 17.00 óra között
Pavilonok a Karlsplatzon
A két, egymással szemben álló, zöld, fehér és arany színekben pompázó pavilon eredetileg állomásnak épült, méghozzá 1898-ben, a szecesszió jegyében. Milliónyi apró részlet teszi érdekessé. Az egyik a Bécs Múzeumhoz tartozik, és Ottó Wagner életét, munkásságát bemutató kiállításnak ad otthont. A másikban kávézó tanyázik.
Megközelítés: U4 metró, Karlsplatz megálló
Belépő felnőtteknek: 5 euró (a hónap első hétfőjén ingyenes)
Nyitva: április-október, kedd-vasárnap (ünnepnapok kivételével) 10.00 – 18.00 óra között
Lakóépületek a Naschmarktnál
A Majolika-ház Wagner legismertebb alkotása, a fantázia szárnyalása. A természetet csempészte be vele a városba. Az üveg, a kerámia, a vas egyvelege és békés egymás mellett élésének remeke. Futnak a virágok, kapaszkodnak a magasba az indák, beborítják a házat, itt-ott tenyérnyi helyet hagyva parlagon, betöltik az egész homlokzatot. És hogy miért lett majolika? Nevét a fényes, díszes, fajanszról kapta.
A 40. szám alatti, szomszédos lakóházház, a kiáltós ház. A bécsiek mondják rá. Ha a tetőre téved szemünk, bronzszobrokba botlik tekintetünk, akik szájukat kitátva ordítanak a mélybe, hogy vegye őket valaki észre. Az arannyal gazdagon futtatott homlokzat a jugendstil, ahogy a németek a szecessziót nevezik, jegyeit hordozza magán.
Megközelítés: U4 metró, Kettenbrücke megálló
Állomásépületek
Wagner, sok más titulusa mellett, az osztrák vasút főépítészeként is dolgozott, és mint ilyen, több állomásépületet és hidat is tervezett. Az U6 metró vonalán a Längenfeldgasse, a Währinger Strasse, a Nussdorfergasse és a Gumpendorfer Strasse megállók épületein láthatjuk korához képest az újdonság erejével ható megoldásait. A schönbrunni kastély bejáratától mintegy 200 méterre áll az úgynevezett császári pavilont, mely I. Ferenc József privát állomásaként épült meg, ám őfelsége sosem használta. Ma a Bécs Múzeum kiállítása látható az épületben.
Megközelítés: U4 metró, Hietzing állomás
Belépő felnőtteknek: 5 euró (a hónap első hétfőjén ingyenes)
Nyitva: szombat-vasárnap (ünnepnapok kivételével) 10.00 – 13.00 és 14.00 – 18.00 óra között
Templom a Steinhofon
Ha süt a nap, cikázó szikrákat vet a templomra. Kupolája állja a sarat, visszacsillan. Aranylóan magasodik a város felett, a hegyről nézi az embereket. A Szent Leopold templom, melynek belső terét is Wagner tervezte, a modern, templomi építészet előfutára. Az 1907 óta magasodik 14. kerületben, a Lemonibergen. A carrarai márványfalak, a színes üvegablakok, a bronzszobrok harmonizálnak az oltárokkal, a liturgikus tárgyakkal. A parkból csodálatos kilátás nyílik a városra.
Megközelítés: 14. kerület, Baumgartner Höhe 1. U4 metró, Unter St.Veit megálló, utána 47A busz visz a Psychiatrisches Zentrumig
Belépő: szombaton ingyenes, vasárnap 2 euró a templom felújítására
Nyitva: szombat 16.00 – 17.00, vasárnap 12.00 – 16.00 óra között
Wagner-villa
A Bécs nyugati részén, erdős területen található épületet saját és családja részére építette a mester 1886 és 1888 között. A nyári rezidencia a szecesszió remek. Jelenleg a fantasztikus realizmus osztrák festőjének, a tavaly novemberben elhunyt Ernst Fuchsnak, ki halála előtt tulajdonosa volt az épületnek, múzeuma található benne.
Megközelítés: 14.kerület, Hüttelbergstraße 26. U4 metró, Hütteldorf megálló, 52A, 52B busz visz a Camping Westig
Belépő felnőtt. 11 euró
Nyitva: kedd-vasárnap, 10.00 – 16.00 óra között
Fotó: saját és internet
Ha tetszett a poszt, csatlakozzon a Bécsi fekete Facebook közösségéhez: itt