Bécs legdrágább szobra
A szobor, mely valamennyi Bécsben járónak megvan, az egyik legdrágább, melyért a császárvárosban valaha pénzt adtak. De annyi turistát vonz, hogy az árát már réges-rég behozta.
Alig van perc, hogy kicsit egyedül legyen a nagy zseni, folyamatosan turisták tömege fényképezi. Aki nem tudatosan fordul erre, véletlenül vette útjába a Burggartent, már annak is messziről megakad rajta a szeme. Olyan, mintha eleve ide lett volna tervezve, ebbe a festői környezetbe.
Pedig nem. Bár hosszasan vitáztak róla, hol kapna méltó helyet Mozart szobra, végül arra jutottak, hogy álljon a Café Mozart előtt, a mai Albertinaplatzon.
Az emlékművet Viktor Tilgner szobrász (az építész: Carl König volt) készítette, akit egyébként rendesen kikezdtek, lévén nem ő nyerte meg a pályaműre kiírt versenyt. Ezt a dicsőséget Edmund Hellmer mondhatta magáénak, aki Mozartot ekképp örökítette volna meg az utókornak.
És hiába jutalmazták Tilgnert 100 ezer guldennel, arra már nem maradt ideje, hogy a pénz élvezze. A szobor körüli perpatvar úgy megviselte, és annyira kikészült az idegrendszere, hogy az avatás előtt 5 nappal egy szívinfarktus elvitte.
És végül hogy került Mozart a parkba? A II. világháború alatt bombatalálat érte és a renoválást követően, 1953-ban állították végleg ide. Olyan, mintha mindig is ez lett volna a helye. Bár Mozart termetre alacsony volt, a talpazat és a virágokból elé ültetett hatalmas violinkulcs nagyságát hivatott emelni.
Akkor most élvezzük egy kicsit közelebbrő a szobrot! A talapzaton, az egyszerű Mozart felirat alatt, a komponista munkásságával kapcsolatos tárgyakat láthatjuk. Vannak itt hangszerek, maszkok, sőt domborműn jelenet a Don Giovanni operából.
Nem maradtak el a muzsikáló angyalok sem.
A talapzat hátulja is figyelemre méltó. A Mozart családot közös zenélés közben ábrázoló festményt faragta a szobrász márványba.
Fotók: saját és internet
Ha tetszett a poszt, csatlakozz a Bécsi fekete Facebook közösségéhez: itt