A világ legdrágább bevásárlóutcái
Az amerikai Cushman & Wakefield ismét összeállította a világ legdrágább bevásárlóutcáinak rangsorát. 65 ország 330 utcáját állítja sorrendbe a bérleti díjak nagysága alapján. A bécsi Kohlmarkt is ott van az élmezőnyben.
A New York-i Upper Fifth Avenue helye évek óta megingathatatlan. Magabiztosan tartja magát a csúcson, a trón tetejéről reménytelen letaszítani. De isten ments, hogy sikerüljön, hogy az élről kikerüljön, hogy Európa utolérje, mert azt úgyis a vevőkön verik le. A 2.485 eurós havonkénti négyzetméterár az öreg kontinensen megfizethetetlen. A sorban Hongkong a következő. A Causeway Bay-en az árak az egekig másznak: 1.942 euró a havi nettó. Európában Párizs, a híres Champs Elysees (1.104) és a londoni New Bond Street (863) versenyképes, bár ijesztően magasak itt is a bérek.
Ahol még tavaly Madrid, Isztambul és a német városok tolongtak, ma az ázsiaiak és a tengeren túliak dominálnak. Sydney, Tokió és Szöül viszik a prímet, maguk között Milánónak szorítva helyet. A top tízes listát Zürich és Moszkva zárja. Az orosz Stoleshnikov utca két helyet előre ugorva került az elit csoportba, a bécsi Kohlmarktot kiszorítva. Az idén először kikerült Bécs büszkesége az élbolyból, bár így sincs miért szégyenkeznie, a 11. hely is az elit kör egyike.
Bécs legismertebb és legdrágább vásárlóutcája a Grabent a Hofburggal köti össze, az idelátogató turisták központi helye. Presztízs értékét máig a Hofburg közelsége adja, nincs ember, ki nem menne végig rajta, ha egyszer Bécsben jár. Ha másért nem, kirakatokat bámulni, múltat csodálni, mire az utca neve nyomokban utal. Valamikor réges-rég a terepet a faszénárusok uralták, nevükből, a Holzkohlból a holz idővel kikopott, és csak a Kohlmarkt maradt. Bár az egykori céhek, udvari beszállítók a folyamatosan emelkedő bérleti árak miatt innen rég elmenekültek, van aki állja a sarat. Luxus, kultúra és múlt, itt ad egymásnak randevút. 1700-as években alapított kereskedés, Sisi kedvenc cukrászdája, könyvesbolt és megannyi luxusmárka békésen megfér egymás mellett és kínál feledhetetlen élményt. Bár az is igaz, az utca üzleteinek árai nem egyszerű halandókra szabottak.
A luxus keveseknek megfizethető, még ha kikerül a sale vagy az akciót hirdető tábla, akkor sem olyan kedvező az itt kapható termékek ára. A boltokban nincs tumultus, legfeljebb évente egyszer, amikor egy-egy ismert márka készülve az új idényre, kirakatot vált és lecseréli az elmúlt szezon divatjamúlt darabjait. Ilyenkor szinte a semmiből megjelennek a tehetős ázsiaiak, japánok és kínaiak, és degeszre tömött szatyrokkal, jutányos áron beszerezett cuccokkal megrakodva elégedetten térnek haza. Akció ide vagy oda, a bankkártyák így is bánják a nagy bevásárlást.
Nemrég Naomi Cambell, az ismert modell is erre járt. A vásárlást sajátosan oldotta meg, autóval hajtott a köszöntésére összesereglett tömegbe, az egyébként csak gyalogosoknak kijelölt járófelületre. A boltosok örültek, hogy híresség a vendég, de a közterületiseket ez nem hatotta meg. Annak rendje módja szerint meg is büntették, az autójára a stráfcetlit kitették.
A bécsi Kohlmarkton a bérleti díj 370 euro. Nem sokkal marad el tőle a többi belvárosi utca, mely a turistákat ugyanúgy vonzza. A Graben és a Karntner Strase 300 euróval követi, aztán jön a híres Mariahilfer, kissé leszakadva, 135 eurós négyzetméterenkénti díja.
A Kohlmarkton nem csak a külföldiek költik a pénzt, akad gazdag osztrák is elég. A szupergazdagok csoportját minden évben Svájc legnagyobb bankja, az UBS állítja össze. A belépőnek borsos az ára. Tag csak az lehet, akinek legalább 24 millió eurót elér a vagyona. A világon 200 ezer ember fér az elitbe, köztük 590 osztráknak is van helye.
Fotó: saját
Ha tetszett a poszt, csatlakozzon a Bécsi fekete Facebook közösségéhez: itt