- 2017-10-05
- Kategória Kirándulások
- Tags:
Ausztria Monacója – nagyvilági luxus egy osztrák kisvárosban
Ha azt mondom Baden, mi ugrik be? Kaszinó, pálmafák, nagyvilági pompa, római fürdő. Pedig a Bécstől csupán félórányira található festői, biedermeier városka mást is tartogat.
A Habsburgok egykori nyári rezidenciájának helyszíne, ahol valamikor réges-rég a rómaiak meleg vizű forrásra bukkantak, ma modern, pulzáló városka, mely nagystílű terei mellett kisvárosi hangulatát is megtartotta. Közvetlenül a Bécsi erdő szélén terül el, remek a levegője, megkapó a történelme. múzeumaival, szebbnél szebb parkjaival csak arra vár, hogy felfedezze magának az ember. Akkor, nosza, vágjunk bele, nézzük, milyen Baden szelleme!
Baden tipikus fürdőváros. Kicsi, aranyos, nem lakja sok lakos. Bécstől mindössze 26 km délre terül el Alsó-Ausztria egyik legnépszerűbb városa. 30 percenként indul a fővárosból vonat, de ha nosztalgiázni akarunk és időnk engedi, javaslom a kacskaringós síneken haladó villamos-utat. Az opera elől, a Ringről indul, és egy bécsi városnézésre is elkalauzol a ráérősen döcögő tuja, melynek végállomása Baden központja.
A vonat lényegesen gyorsabb, ám kicsit arrébb, egy kedves kis parknál teszi le az utasokat. A pályaudvarnál elterülő zöldellő liget szabadtéri kiállítások helyszíne, installációkat, szobrokat fogad be. Árnyas fái alatt akár ejtőzhetünk is egyet, de ha kérhetem, itt inkább ne álljunk meg. A park ráhangolódni jó, van itt még sok látnivaló.
A várost már a rómaiak is lakták, ők fedezték fel meleg vizű, kénes forrását. A fürdőnek hamar híre ment, özönlöttek a vendégek. Aragóniai Beatrix, magyar királyné is járt erre, hogy a gyógyvíz erejével meddősségét kezelje. A római fürdő előtt ma két szobor áll. Az egyik épp lencsevégre kap egy hatalmas, test nélküli fejet, melynek hátsó részén síkra lapított tábla díszeleg, erre firkantották rá az alkotás címét, e magvas gondolatot: „Az elme alakítja az anyagot.”
A hegyek lábához beékelődött város egy tűzvészt követően nyerte el mai, biedermeier stílusát. I. Ferenc ebbe szeretett bele. Méghozzá olyannyira, hogy családjával egyetemben 33 éven át a nyarakat Badenben töltötte. Jelenléte pezsgést hozott a kis város életébe. Követték a nemesek, a tehetősebb emberek, jöttek a művészek, élvezték a friss levegőt, a csodás vidéket, a panorámát, a városka báját, a víz gyógyító hatását. Nem telt bele sok idő, Baden egyszeriben a császárság felkapott gyöngyszeme lett.
Az uraságok impozáns fürdőt építettek maguknak, méghozzá a Kurparkban, Baden központjában. A reneszánsz stílusú épület, mely a Theresienbad nevet viselte, lett az arisztokrácia kedvenc helye. Idővel az épületet kibővítették, és kaszinóvá átépítették. 1934-ben nyílt meg a gazdagok játékterme, az első Ausztria szerte, mely egész évben folyamatosan, szünet nélkül üzemelt. A II. világháború alatt bezárt, egy ideig oroszok lakták, aztán többször átalakították, végül 1955-ben újra megnyitották. Hogy jelentős hírnévre tett szert, annak is köszönhette, hogy 1995-ben nem volt ennél nagyobb Európa-szerte.
A mellette elterülő festői park, ahová a sétálóutcák belefutnak, a helyiek és a turisták kedvence. Az 52 hektáros terület telis tele virágokkal, szobrokkal. Rögtön az elején egy bronzból készült alkotás, a Meztelen lovas néz kacéran ránk. Megér egy kattintást.
Tovább menve hosszú lépcsősor vezet felfele, melynek végén egy virágággyal körülvett, vörös márvány talpazaton nyugvó szoborcsoport fogja meg a tekintetet. Rajta Lanner és Strauss bronzból készült alakja, kezükben hegedűt tartva, mintha épp arra készülnének, hogy egy koncerttel lepjenek meg.
Jóval feljebb egy vadszőlővel befuttatott, 12 oszloppal díszített gloriette feszít büszkén. A város emelte a zöld kupolás felépítményt Beethoven tiszteletére, akit megfogott és megihletett Baden kelleme, aki itt komponálta IX. szimfóniáját, legalábbis legjavát. A zeneszerző egykori otthona ma látogatható múzeum.
De nemcsak ő volt gyakori vendég erre, más zenészeket sem hagyott hidegen Baden meghittsége. Szerette Mozart és Schubert itt írta egyetlen orgonadarabját. Számtalan múzeum segít felidézni a múltat. A Baba és játékmúzeum a gyerekek kedvence és kár lenne kihagyni az egykori női fürdő helyén álló, igen hangulatos Arnulf Rainer Múzeumot. Ha éppen kifogunk egy időszaki kiállítást, az csak fokozza a látványt.
És akkor még nem is említettük az egyik legszebb, 8 hektáros Doblhoffparkot, a Rozáriumot. 600 fajta rózsájával, több mint 30 ezer rózsafájával, virágágyasaival, romantikázásra kiválóan alkalmas csónakázótavával.
És ha Badent „kipipáltuk”, és úgy döntünk, hogy tovább állunk, vagy itt éjszakázunk, a környéket is bejárhatjuk, a szőlőhegyek irányába is fordulhatunk, hogy finom, zamatos borokat kóstolgassunk.
Fotó: saját
Ha tetszett a poszt, csatlakozzon a Bécsi fekete Facebook közösségéhez: itt